مدلهای تصميم گيری به كمک Precision Tree و Oracle Crystal Ball

یکی از چیزهایی که برای طراحان دوره همواره جالب بوده است، این موضوع است که چرا شرکت‌های مطرح بین‌المللی که پروژ‌های بسیاری را در ایران انجام داده‌اند هیچگاه مدارک و دانش پشت تصمیم‌هایشان را با ایرانیان سهیم نکردند و از آن شاید بدتر چرا هرگز مورد سوال قرار نگرفتند. خاطرم هست زمانی‌که برای تحویل‌گیری یکی از پروژه‌های بزرگ نفتی با شرکت خارجی مذاکره می‌کردیم و وقتی از ایشان راجع به فرآیندهای تصمیم‌گیری و برنامه‌های توسعه میدان سوال می‌نمودم پاسخی که همواره می‌گرفتم این بود که این برنامه ما بوده و شما برنامه خودتان را تهیه نمایید. این موضوع در حالیست که این شرکت‌ها هیچگاه خستی در تحویل مدارک مهندسی پروژه اعمال نمی‌کردند، این موضوع ما را بر این مهم رهنمود کرد که آنچیزی که باعث موفقیت شرکت‌های بنام بین‌المللی در اجرای پروژ‌ها می‌شود مدارک مهندسی، سفارش کالا، ساخت و اجرا  نیست بلکه دانش مدیریتی و اجرایی آنان است که آنرا هم هرگز در اختیار کشورهای جهان سوم قرار نمی‌دهند. با توجه به توصیفات فوق و باتوجه به نیاز واقعی صنعت برآن شدیم تا نسبت به ارائه دوره‌هایی در خصوص موضوعات نوین و پیشرفته مورد استفاده در شرکت‌های بین‌المللی و تجارب منحصرمان در این خصوص پیش‌قدم شویم و در این رهگذر موضوعاتی را با توجه به اولویت‌های شناسایی شده در دستور کار قرار دهیم. در این خصوص و در گام نخست دو نرم‌افزار را همراه با کاربردهای واقعی آن‌ها کاندید نمودیم که در این دوره قصد داریم آن‌ها را ارائه و نحوه مدلسازی پیشرفته‌اشان را برای شرکت‌کنندگان دوره تشریح نماییم. اولین نرم‌افزار در این دوره نرم‌افزار معروف و بنام شرکت اوراکل می‌باشد، نرم‌افزار  CRYSTAL BALL ، این ابزار بسیار توانا و قدرتمند در حیطه شبیه‌سازی و بهینه‌سازی مدل‌های احتمالی است. به منظور استفاده از این ابزار ابتدا نیاز است مقدمه‌ای بر آمار و احتمالات مهندسی مورد بررسی قرار گرفته و سپس از ویژگی‌های نرم افزار استفاده نمود. این نرم‌افزار همچنان در رتبه بسیار بالایی در حیطه نرم‌افزارهای شبیه‌سازی و ارزیابی ریسک‌‌های کمی قرار دارد.  این نرم‌افزار توسط سایت معتبر Comparecamp با امتیاز 9.8 در رتبه بهترین‌ها قرار گرفته و در سایت financesonline نیز امتیاز 9.5 را بدست آورده است. این نرم‌افزار قادر است هر چیزی با هر مقداری را با روش مونت‌کارلو شبیه‌سازی نموده و حتی با استفاده از ماژول‌ Predictor نسبت به پیش‌بینی و OptQuest نسبت به بهینه‌سازی اقدام نماید. 

کنترل پروژه کاربردی براساس تجارب برتر

با توجه به تحریم‌های بین‌المللی وعدم ثبات اقتصادی، کنترل پروژه، امری لازم و اجتناب ناپذیر به شمار می‌آید. درک این ضرورت از جانب مدیریت ارشد سازمان، موفقیت اجرای پروژه را نتیجه خواهد داد.

کنترل پروژه در پروژه ها با استفاده از تجارب برتر  در شرکت‌های بین المللی، سبب پیش‌بینی و پیشگیری از مشکلات

آینده و ارائه راهکار در زمان وقوع مشکلات می‌شود و بدین ترتیب مي‌توان اثرات مخرب وقوع ریسک‌های موثر بر اقتصاد پروژه را کمتر نمود.

در این دوره 50 ساعته به صورت عملی کلیه مهارت‌های مورد نیاز و ضروری جهت کنترل موفقیت آمیز پروژه و مديريت زمانبندی در طول چرخه عمرپروژه آموزش داده خواهد شد. آشنایی با نحوه برآورد هزینه پروژه، فرآيند قيمت‌گذاري مناقصه و مديريت موثر جریان نقدینگی آموزش داده خواهد شد

مدیریت هزینه و حسابداری پروژه

با توجه به تحریم‌های بین‌المللی وعدم ثبات اقتصادی، مدیریت هزینه و ارتباط آن با تامين مالی در مراحل آغازین پروژه‌، امری لازم و اجتناب ناپذیر به شمار می‌آید. درک این ضرورت از جانب مدیریت ارشد سازمان، موفقیت اجرای پروژه را نتیجه خواهد داد.

مدیریت هزینه در پروژه ها با استفاده از تجارب برتر در شرکت‌های بین المللی، سبب پیش‌بینی و پیشگیری از مشکلات آینده و ارائه راهکار در زمان وقوع مشکلات می‌شود و بدین ترتیب مي‌توان اثرات مخرب وقوع ریسک‌های موثر بر اقتصاد پروژه را کمتر نمود.
در این دوره 40 ساعته به صورت عملی کلیه مهارت‌های مورد نیاز و ضروری جهت مدیریت موفقیت آمیز هزینه و مديريت اقتصادي /مالی در طول چرخه عمرپروژه آموزش داده خواهد شد. آشنایی با نحوه برآورد هزینه پروژه، فرآيند قيمت‌گذاري مناقصه و مديريت موثر جریان نقدینگی آموزش داده خواهد شد.

مدیریت پروژه کاربردی نفت و گاز برای شرکتهای اکتشاف و تولید

مدیران پروژه سازمان های پروژه محور و شرکتهای اکتشاف و تولید باید مهارت‌‌های خاصی کسب کنند و مجوزهایی بگیرند که صلاحیت‌شان را در انجام این شغلِ سخت تأیید کنند. آنها همچنین باید ذهنی تحلیل‌گر داشته باشند و بتوانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند. دوره آموزشی مدیریت پروژه های بالادستی ، که توسط مدیریت پروژه کیسان برگزار می شود، طیف کاملی از مهارت های لازم برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه ی کارآمد و حرفه ای را به مدیران پروژه سازمان های اکتشاف و تواید ارائه می نماید.

یکپارچه سازی تحلیل ریسک زمانبندی و هزینه با استفاده از روش Risk Driver

با توجه به تحریم‌های بین‌المللی وعدم ثبات اقتصادی، مدیریت ریسک در مراحل آغازین پروژه‌، امری لازم و اجتناب ناپذیر به شمار می‌آید. درک این ضرورت از جانب مدیریت ارشد سازمان، موفقیت اجرای پروژه را نتیجه خواهد داد.
مدیریت ریسک با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های موجود در استاندارد PMBOK و تجارب برتر در شرکتهای بین المللی، سبب پیش‌بینی و پیشگیری از مشکلات آینده و ارائه راهکار در زمان وقوع مشکلات می‌شود. بدین ترتیب می‌توانیم اثرات مخرب وقوع آنها را کمتر کنیم. در این دوره 32 ساعته به صورت عملی کلیه مهارتهای مورد نیاز و ضرروری جهت مدیریت موفقیت آمیز ریسک ها در طول پروژه آموزش داده خواهد شد. همچنین آشنایی با نحوه طراحی ، پیاده سازی و اجرای آنالیز ریسک کیفی و آنالیز یکپارچه ریسک زمانی و هزینه بصورت کمی با استفاده از تجارب برتر در شرکتهای بین المللی بصورت کار گروهی برای اولین بار در ایران توسط مدیریت پروژه کیسان برگزار خواهد شد.

  2 نظر

 1. profile avatar

  مطالب مفیدی بود ممنون

 2. profile avatar
  ناشناس
  فوریه 20, 2022

  بسیار دوره خوبی بود، سپاس جناب کریمیان پور برای مطالب مفید و کاربردی که ارائه کردید.

نظر بدهید